Cefalu i okolice

Katedra – Bazylika w Cefalu -  Jest to katolicki kościół zbudowany w latach 1131-1240 w stylu architektury normańskiej. Kościół został poświęcony dopiero w 1267 roku. Budowę rozpoczęto po tym jak na plaży w Cefalù wylądował król Sycylii Roger II, uratowawszy się ze sztormu. Obawiając się o własne życie, przysiągł wcześniej na morzu Świętemu Zbawicielowi, że jeśli przeżyje burzę, wybuduje katedrę. Tak też się stało, rozpoczął budowę a pracę budowlane kontynuowała dynastia niemieckich władców Hohenstaufowów. Dziś na pięknym placu możemy podziwiać ten imponujący zabytek, który nie tylko robi wrażenie z zewnątrz ale również wewnątrz.

 

Średniowieczna pralnia publiczna– Jest to słynne miejsce ulokowane na ulicy Vittorio Emanuele. Przed wejściem do pralni widnieje tablica z napisem : „ Tutaj płynie Cefalino, zdrowszy niż inne rzeki, najczystszy, czyste srebro, zimniejszy niż śnieg” oraz data 1655 rok. Te słowa były napisane przez słynnego poetę Vincenzo Auria. Legenda głosi, że wody Cefalino zostały uformowane z łez nimf, które płakały po stracie swoich kochanków. Oczywiście jest to legenda, ale zawsze w takowych jest ziarenko prawdy. Miejsce to w średniowieczu używane było przez kobiety jako publiczna pralnia, gdyż w niewielu miejscach był dostęp do wody. Średniowieczny styl architektoniczny sprawi, że będzie mógł przenieść się w odległe czasy i zobaczyć jak wyglądała pralnia w średniowieczu.

Rocca – Jest to doskonałe miejsce, gdzie możesz podziwiac uroki całego Cefalu z wysokości 270 metrów powyżej morza. Piękna droga przez skałę oferuję wiele wspaniałych i zapierających dech w piersiach widoków na całe miasto.

 

Czas zwiedzania od 9.00 do 18.00

Visiting time is from 9.00 to 18.00

 

Bilet wstępu:

- 4 € bilet dla dorosłych

- 2 € bilet ze zniżką dla dzieci, osób starszych od 65 roku życia,

- gratis dzieci do 6 roku życia, osoby niepełnosprawne

 

Sanktuarium Gibilmanna - W niedalekiej odległości od Cefalu ulokowane jest Sanktuarium Maryjne ku czci Najświętszej Dziewicy. Jest to przepiękne miejsce w Parku Narodowym Madnie, gdzie można podziwiać różnorodną szatę rośliną a wnętrze sanktuarium zachwyca swym barokowym stylem. Zaraz obok kościoła znajduję się muzeum, które również jest godne polecenia.

Port di Presidiana -  jest to miejsce warte zobaczenia, piękne widoki, wiele statków a w pobliżu latarnia morska dodająca uroku temu miejscu. Jest to również bardzo dobre miejsce na wycieczkę rowerową, gdyż dookoła rozciągają się przepiękne widoki a szata roślinna kusi swoimi urokami.

Muzeum Mandralisca- Muzeum Mandralinsca usytuowane jest na ulicy Mandralisca, bardzo blisko Piazza Duomo, gdzie znajduję się słynna katedra. W muzeum można podziwiać kolekcję należącą do Barona Mandralisca Enrico Piraino. Muzeum otwarte jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 13.00. Koszt biletu wstępu to 5 euro.

Polizzi Generosa –  jest to miasteczko znajdujące się w niedalekiej odległości od Cefalu. Usytuowane jest na wzgórzu 917 metrów n.p.m. W miasteczku znajdują się ruiny zamku, z którego można podziwiać  piękne górskie widoki.

Molo, Drzwi Pescara - miejsca warte zobaczenia, piękna piaszczysta plaża z pięknymi widokami.

Beach – W Cefalu jest kilka piaszczystych plaży oraz jest także możliwość rozłożenia się na skałach przy samym morzu. Jest to świetna propozycja spędzenia wolnego czasu na opalaniu oraz łapaniu promieni słonecznych.